Wypełnianie zmarszczek zdradzających upływający czas przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego, to jeden z najbardziej cenionych przez Panie zabiegów. Coraz częściej jest on doceniany także przez Panów. Wykorzystywany w zabiegu kwas hialuronowy to naturalny składnik występujący w naszej skórze. Dzięki niemu wygląda ona młodo – jest nawilżona, sprężysta i promienna. Jednak z wiekiem, mamy go coraz mniej, co jest jedną z przyczyn wiotczenia skóry i pojawiania się zmarszczek.

Antidotum na te problemy jest zabieg podawania w wybrane okolice kwasu hialuronowego, który ma zdolność wiązania cząsteczek wody i dlatego doskonale spełnia rolę wypełniacza zmarszczek i bruzd. Kwas hialuronowy wykorzystuje się również w preparatach do poprawy owalu twarzy, uzupełnienia braków tkanki tłuszczowej – na przykład na policzkach czy do wymodelowania kształtu ust. Efekty są spektakularne.

Działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest cząsteczką, która występuje w każdym organizmie żywym. Jego obecność w skórze człowieka pozwala zachować jędrność, elastyczność i odpowiednie nawilżenie oraz napięcie. Dopóki ilość kwasu hialuronowego pozostaje na wystarczająco wysokim poziomie, dopóty pozostaje ona w dobrej kondycji.

Poziom kwasu hialuronowego w skórze w naturalny sposób obniża się z wiekiem. Zmniejsza się on również w wyniku oddziaływania na skórę czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV. Efektem tego są zmarszczki, utrata jędrności i gorsze nawilżenie skóry. Zabiegi kwasem hialuronowym pozwalają uzupełnić niedobory substancji w skórze, opóźniając proces jej starzenia się.

Właściwości kwasu hialuronowego zostały dostrzeżone i wykorzystane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Początkowo był stosowany w zabiegach związanych z chirurgią oczu. Z czasem kwas hialuronowy zaczęto wykorzystywać w takich obszarach jak ortopedia, otolaryngologia, ginekologia, a także medycyna estetyczna. Kwas hialuronowy ma tu szerokie zastosowanie medyczne (np. wolumetria twarzy, wypełnienie doliny łez, wypełnienie ust, wypełnianie blizn, usuwanie cieni pod oczami, redukcja zmarszczek).

Kwas hialuronowy wiąże w skórze cząsteczki wody, co powoduje jej właściwe nawilżenie. Jest też budulcem tzw. macierzy międzykomórkowej, wraz z kolagenem i elastyną odpowiadając za utrzymanie odpowiedniej sprężystości i elastyczności skóry. Ponadto stanowi czynnik biorący udział w procesie gojenia się ran i regulacji odpowiedzi zapalnej organizmu.

Kwas hialuronowy przeciw zmarszczkom – zastosowanie

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy może występować w trzech formach – nieusieciowionej, częściowo usieciowionej oraz usieciowionej. Każda z nich ma nieco inną charakterystykę, a przez to nieco inne zastosowanie.

Ten pierwszy służy do rewitalizacji skóry i jej biostymulacji. Częściowo usieciowiony pozwala na delikatne wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Uznaje się, że to najlepszy sposób na uzyskanie efektu lekkiej korekcji niedoskonałości. Usieciowiony kwas hialuronowy jest zaś stosowany jako wypełniacz, np. w zabiegach takich jak modelowanie brody czy wypełnienie ust.

Ze względu na powszechność występowania w organizmie istnieją opinie, że kwas hialuronowy to najbardziej naturalny wypełniacz. W formie usieciowionej utrzymuje się zdecydowanie dłużej w organizmie niż w formie nieusieciowanej. Ale co ważne, efekty iniekcji kwasu hialuronowego utrzymują się jeszcze przez pewien czas już po tym, jak zostanie on rozłożony, choćby ze względu na działanie biostymulujące w kontekście produkcji kolagenu.

Jako wypełniacz kwas hialuronowy sprawdza się w takich zbiegach jak wolumetria twarzy, modelowanie ust, brody, policzków, korekcja nosa. Często przeprowadzane jest także wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, powiększanie ust kwasem hialuronowym, wypełnianie blizn. To także świetny środek na cienie pod oczami i wypełnienie doliny łez, czyli charakterystycznego defektu mającego postać postarzającej, zapadniętej skóry pod oczami.

W medycynie estetycznej preparaty na bazie kwasu hialuronowego są stosowane zazwyczaj na twarz, pod oczy, usta, dekolt, na skórę szyi i rąk. Są one wprowadzane za pomocą cienkich igieł lub kaniul i mają zazwyczaj formę plastycznego żelu.

Wskazania do zastosowania zabiegów kwasem hialuronowym to między innymi:

  • cienie pod oczami
  • dolina łez
  • wiotka i przesuszona skóra
  • blizny, zmarszczki, bruzdy i fałdki, np. kurze łapki
  • opadające kąciki ust

Zabieg warto także zastosować w przypadku utraty objętości tkanek i pożądanego zarysu twarzy oraz gdy pacjent pragnie wymodelować policzki, brodę, usta, itd.

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego

Zabiegi z kwasem hialuronowym są zasadniczo bezpieczne, ale nie oznacza to, że nie istnieją przeciwwskazania lub że nie mogą pojawić się powikłania związane z ich przeprowadzeniem. Kwas hialuronowy nie wywołuje alergii, ale substancje zawarte w preparatach wykorzystywanych w czasie zabiegu mogą wywoływać skutki uboczne, np. w postaci zaczerwienienia, bólu, świądu czy obrzęku. Zabiegom nie powinny się także poddawać pacjentki w ciąży, osoby nadużywające alkoholu i nikotyny, cierpiące na problemy z krzepliwością krwi, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, infekcje skórne.

Dlatego korekcja zmarszczek kwasem hialuronowym to zabieg, który bezwzględnie należy wykonywać u doświadczonego lekarza, w warunkach zabiegowego gabinetu lekarskiego. Opinie lekarzy i wielu pacjentek, co do czasu utrzymywania się efektów zabiegu są jednoznaczne – dla podtrzymania uzyskanej poprawy zabieg należy powtarzać co kilka miesięcy. Zabiegi nie są bolesne, m.in. ze względu na wykorzystanie znieczulenia miejscowego. Cena zabiegu zależy od rodzaju, ilości i miejsca podania preparatu.

Efekty zabiegów z kwasem hialuronowym to wygładzenie skóry, redukcja zmarszczek, cieni pod oczami poprawa owalu twarzy, kształtu policzków, brody i innych części ciała. To także lepsze nawilżenie i skóra przyjemniejsza w dotyku. Opinie pacjentek i pacjentów i w tej kwestii również są jednoznaczne – kwas hialuronowy pozwala dłużej zachować młodzieńczy wygląd.

Zabiegi kwasem hialuronowym i ich efekty:

  • wypełnianie bruzd nosowo wargowych
  • wypełnianie zmarszczek i fałdów
  • wypełnienie doliny łez
  • wypełnianie policzków/modelowanie policzków
  • wypełnianie blizn
  • poprawa konturu i modelowanie twarzy
  • modelowanie ust
  • podniesienie kącików ust
  • powiększanie ust kwasem hialuronowym
  • nawilżenie skóry i poprawa jej kondycji
  • ujędrnienie i większa elastyczność skóry
  • pobudzenie naturalnych procesów regeneracji skóry