Mezoterapia igłowa i mezoterapia mikroigłowa to jedne z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. To niechirurgiczne metody odmłodzenia i regeneracji skóry. Zabiegi te są cenione ze względu na szybkie efekty, bezbolesność i opóźnianie procesów starzenia się skóry. Opinie pacjentów wskazują również na to, że plusem mezoterapii jest jej cena oraz skuteczność.
Na czym polega mezoterapia igłowa / mikroigłowa?
Zabieg mezoterapii igłowej polega na bezpośrednim wstrzyknięciu niewielkich dawek substancji odżywczych odpowiednio dobranych przez lekarza. Odbywa się to za pomocą strzykawki lub specjalnego przyrządu zakończonego igłą lub igłami. Najczęściej wśród substancji podawanych do skóry wykorzystuje się nawilżający kwas hialuronowy oraz mieszanki składników aktywnych zwalczających konkretne problemy skóry jak na przykład przebarwienia czy brak jędrności. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym jest popularnym zabiegiem, ale koktajle mogą zawierać wiele innych substancji – ich rodzaj oraz głębokość na jaką są wprowadzane zależą zazwyczaj od celu terapii. Wykonywana wprawną ręką specjalisty mezoterapia igłowa jest niemal bezbolesna.
Mezoterapia mikroigłowa jest z kolei zabiegiem działającym na ten samej zasadzie, jednakże w tym wypadku dokonuje się mikronakłuć, które mają na celu mechaniczną stymulację włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu są one pobudzone do odbudowy, a skóra zyskuje jędrność. Pobudzają one również naskórek do regeneracji. Dzięki odpowiednio skomponowanym koktajlom pomagają także redukować zmarszczki mimiczne. Zaletą mezoterapii mikroigłowej jest precyzja oraz możliwość wykonania dużej liczby nakłuć naraz. Zabieg ten nie wymaga znieczulenia.
Efekty i stosowanie mezoterapii
Mezoterapia to wszechstronna metoda regeneracji i odmładzania skóry. Zabiegi można zastosować na twarz, ale też na dłonie, uda, pośladki, brzuch, głowę, dekolt i szyję. Stosuje się ją również w leczeniu cellulitu, rozstępów, w kuracjach ujędrniających. Mezoterapia pod oczy pozwala zredukować zmarszczki w tym miejscu się pojawiające. Mezoteratpia igłowa twarzy nie tylko niweluje zmarszczki, ale i ujędrnia skórę, odżywia i pomaga zachować odpowiedni kontur i owal twarzy. Mezoterapia skóry głowy umożliwia nawet pomoc osobom zmagającym się z łysieniem i łysieniem plackowatym. Pozwala ona osiągnąć lepsze odżywienie włosów i poprawę kondycji skóry głowy. Dzięki temu włosy tak szybko nie wypadają i są zdrowsze.
Efekty mezoterapii to natychmiastowa poprawa mikrokrążenia i zwiększenie metabolizmu komórek. Mezoterapia igłowa jest ceniona w leczeniu i profilaktyce łysienia, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Właściwe efekty zabiegów widać, gdy stosowane są systematycznie, w serii kilku zabiegów. Mezoterapia igłowa głowy, twarzy i innych części ciała praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych, choć mogą wystąpić niegroźne, drobne siniaki i zaczerwienienia. Dzieje się tak ze względu na charakter zabiegu, w trakcie którego skóra jest celowo uszkadzana, by poprawiła się jej kondycja, a procesy regeneracyjne zostały pobudzone.
Wskazania
Wskazaniami do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej oraz mikroigłowej są:
- zmarszczki i bruzdy
- suchość skóry
- wiotkość skóry, brak sprężystości
- utrata owalu twarzy
- blizny i rozstępy
- przebarwienia
- łysienie, łysienie plackowate
- cellulit i rozstępy
Przeciwwskazania
Z kolei przeciwwskazania obejmują:
- choroby nowotworowe
- cukrzyca
- choroby zapalne skóry oraz przerwanie ciągłości naskórka
- choroby autoimmunologiczne
- ciąża i karmienie piersią
- aktywne infekcje
- alergie na składniki preparatów
- przyjmowanie leków przeciw krzepliwości lub choroby krwi
- epilepsja
- skłonności do bliznowacenia
Mezoterapia mikroigłowa nie powinna być również wykonywana przez osoby, które lubią się często opalać lub nie mogą z jakichś względów unikać słońca. Nadmierne opalanie się może zaszkodzić skórze poddanej terapii. Ponadto, lekarze zalecają po zabiegu unikać wysiłku fizycznego, a także sporej części innych zabiegów kosmetycznych i leczniczych na obszarze, które był poddawany mezoterapii mikroigłowej.