Jednym ze skutecznych sposobów odmładzania i rewitalizacji skóry jest ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym z krwi pacjenta. Jego siła tkwi w czynnikach wzrostu, które są w nim zawarte. To one pobudzają skórę do regeneracji. Zabiegi można wykonywać na twarzy, dekolcie, dłoniach. Chętnie korzystają z nich gwiazdy polskiego i zagranicznego showbiznesu. Ich pozytywne opinie przyczyniają się do wzrostu popularności tej metody.
Wampirzy lifting, jak potocznie zabieg ten jest nazywany, to naturalna i bezpieczna metoda – osocze bogatopłytkowe uzyskane od pacjenta wyklucza reakcję alergiczną. Efekty zabiegu to lepsza jędrność i elastyczność skóry oraz zdrowy koloryt. Regeneracja poprawia owal twarzy i powoduje spłycenie zmarszczek. Ma też pozytywny wpływ na włosy i ich lepszą kondycję.
Osocze bogatopłytkowe w medycynie
Zanim osocze bogatopłytkowe zaczęło być wykorzystywane w medycynie estetycznej stosowano je w innych obszarach, zwłaszcza w ortopedii i medycynie regeneracyjnej. Uzyskiwany z krwi pacjenta preparat był stosowany w celu przyspieszenia naturalnych procesów regeneracji i odbudowy ścięgien oraz chrząstki stawowej. Osocze bogatopłytkowe pomaga również w szybszym gojeniu ran i tkanek miękkich, leczeniu stanów zapalnych kości, urazów mięśni, stawów oraz w złamaniach.
Preparat powstaje w wyniku pobrania od pacjenta jego własnej krwi. Dlatego też zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego nie wywołują reakcji alergicznych i są w pełni bezpieczne. Osocze to obok krwinek główny składnik krwi. Składa się przede wszystkim z wody, ale zawiera również składniki odżywcze, białka, elektrolity. Dzięki wirowaniu w specjalnej maszynie możliwe jest uzyskanie osocza ze znacznie większą niż normalnie ilością płytek krwi oraz z czynnikami wzrostu. Po wstrzyknięciu takiego biostymulującego preparatu uruchamiany jest cały szereg naturalnych procesów naprawczych organizmu.
Zabieg osoczem bogatopłytkowym
W medycynie estetycznej ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym jest stosowane przede wszystkim jako metoda opóźniania naturalnych procesów starzenia się organizmu. Zabieg ten pozwala uzyskać efekt ujędrnienia i regeneracji skóry. Staje się ona mniej wiotka, poprawia się jej kondycja, a w efekcie zmarszczki ulegają spłyceniu. Poprawia się również koloryt skóry. Osocze bogatopłytkowe jest także stosowane jako preparat na porost włosów oraz w leczeniu łysienia każdego rodzaju. Skóra głowy po ostrzykiwaniu staje się bardziej elastyczna i lepiej ukrwiona. Dzięki temu włosy są lepiej odżywione, stają się silniejsze i zdrowsze.
Tak zwany wampirzy lifting, czyli mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, jest zabiegiem, który nie trwa długo. Wykonuje się go głównie na twarz, pod oczy, na dekolt oraz na skórę głowy, a także na szyję i dłonie. Krew pobierana od pacjenta jest następnie odwirowana i po odpowiednim przygotowaniu preparatu pacjent jest poddawany iniekcji. Zabieg osoczem bogatopłytkowym nie wymaga znieczulenia, choć jest mniej komfortowy niż inne zabiegi mezotereapii ze względu na ostrzykiwanie na większej głębokości skóry. Po jego przeprowadzaniu można od razu wrócić do codziennej aktywności, ale należy liczyć się z pojawieniem siniaków.
Pierwsze efekty ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym nie są widoczne od razu. Zazwyczaj trzeba na nie poczekać dwa dni lub nawet dłuższy czas. Dzięki naturalnym procesom samoregeneracji, które osocze bogatopłytkowe wywołuje w miejscu podania, można jednak liczyć na utrzymywanie się efektów zabiegu przez wiele dni. Terapię można powtarzać dla uzyskania jeszcze lepszych efektów. Cena zabiegu zależy przede wszystkim od wielkości obszaru, na którym mezotetapia osoczem bogatopłytkowym jest przeprowadzana, a także od liczby powtórzeń.
Wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego (PRP)
- oznaki starzenia się skóry – zmarszczki, bruzdy
- sucha, wiotka skóra
- poszarzała cera – “skóra palacza”
- poprawa owalu twarzy
- łysienie u kobiet i mężczyzn
- łysienie plackowate
- po zbiegach medycyny estetycznej – dla przyspieszenia gojenia
Lifting wampirzy nie ma wielu przeciwwskazań. Nie mogą go stosować osoby z chorobami krwi, w tym z problemami z krzepliwością krwi, nowotworami, chorobami zakaźnymi spowodowanymi przez wirusy HIV, HCV, HBV, chorobami autoimmunologicznymi, a także ze stanami zapalnymi skóry oraz przyjmujący leki zmniejszające krzepliwość krwi. Nie należy go też wykonywać w czasie ciąży, laktacji lub miesiączki.
Decyzję o tym, czy zabieg osoczem bogatopłytkowym może być przeprowadzony, powinien zawsze podejmować lekarz medycyny estetycznej z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Tylko po przebadaniu i wywiadzie z pacjentem specjalista może podać osocze bogatopłytkowe, o ile nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań. Ponadto, zabieg musi być przeprowadzony w warunkach sterylności i przy wykorzystaniu właściwych narzędzi, aby pacjent miał gwarancję braku powikłań i bezpieczeństwa całej procedury.