Dermatoskopia jest, znanym od 1920 roku, mikroskopowym badaniem znamion skóry. Wymaga od lekarza dermatologa dużego doświadczenia w ocenie zmian barwnikowych, zmian  naczyniowych i innych. Badanie to  pozwala  na  ich  szybką  ocenę.

Co to jest badanie dermatoskopowe?

Badanie dermatoskopowe to podstawowa metoda diagnostyczna w dermatologii. Do jego przeprowadzenia służy dermatoskop – urządzenie łączące lupę ze spolaryzowanym źródłem światła. Uzyskany dzięki niemu obraz pozwala na obiektywną diagnostykę i wnikliwą analizę znamion, zwłaszcza pod kątem średnicy, charakteru brzegów, asymetrii, ukształtowania powierzchni i jednolitości koloru.

Badanie dermatoskopem jest nieinwazyjne, całkowicie bezbolesne, można je wykonywać dowolnie często. Nie wymaga także żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Polega na przyłożeniu dermatoskopu do skóry pacjenta i profesjonalnej ocenie zmiany skórnej. Czas  badania  zależy  od  liczby  zmian poddanych  ocenie. Nie trwa ono jednak długo i jego cena nie jest wysoka.

Dermatoskopia – wskazania i zastosowanie

Dermatoskopia jest stosowana do oceny znamion barwnikowych, co stanowi profilaktykę czerniaka złośliwego – jednego z najbardziej niebezpiecznych nowotworów występujących u człowieka. Ta metoda diagnostyczna pozwala odróżnić znamiona nie zagrażające życiu i zdrowiu od znamion niebezpiecznych.

Wskazaniem do wykonania dermatoskopii jest pojawienie się jakichkolwiek zmian w obrębie znamion barwnikowych np. ich wzrost, zmiana barwy, świąd. Dotyczy to także niepokojących zmian w obrębie paznokcia lub błon śluzowych, czyli miejsc, które również są podatne na rozwój czerniaka.

Profilaktycznie należy to badanie wykonać raz w roku po okresie letnim, a w przypadku jasnej karnacji, dużej liczby pieprzyków, pojawienia się podejrzanych zmian i występowania w rodzinie nowotworów skóry – nawet częściej.